کد خبر: 898 |
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲ | ارسال توسط :
759 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

جمله‌ای که بارها آن را شنیده‌اید؛ «انتخابات ساده و آسان است»، اگر که کارهای درستی را با روش‌هایی درست انجام دهیم. اما لازم است فرایندی را نیز فرابگیریم که بتواند اهداف و برنامه‌های ما را به پیروزی برساند. در این مطلب سعی خواهیم کرد به اثبات برسانیم که پیروزی در انتخابات فرایندی مرموز و جادویی ندارد، بلکه کارهای لازم آن صریح و مشخص هستند.

جمله‌ای که بارها آن را شنیده‌اید؛ «انتخابات ساده و آسان است»، اگر که کارهای درستی را با روش‌هایی درست انجام دهیم. اما لازم است فرایندی را نیز فرابگیریم که بتواند اهداف و برنامه‌های ما را به پیروزی برساند. در این مطلب سعی خواهیم کرد به اثبات برسانیم که پیروزی در انتخابات فرایندی مرموز و جادویی ندارد، بلکه کارهای لازم آن صریح و مشخص هستند.

قبل از اشاره کردن به بایدهایی که انجام خواهیم داد،می‌خواهیم به نبایدهایی درباره انتخابات و کاندیداها که عمدتاً ادراکات نادرستی هم هستند اشاره‌ای داشته باشیم:

کاندیداها افرادی برونگرا هستند که باید رفتاری دوستانه داشته باشند؛ این نادرست است. شخصیت کاندیداها تعیین‌کننده اثربخشی کاندیدا‌ بودنشان نیست بلکه همیشه این درک و به‌کارگیری اصول صحیح پیروزی در انتخابات است که جزو ویژگی‌های مهم به‌ حساب خواهند آمد.

پیروز شوندگان در انتخابات فقط باید سخنوران خوبی باشند، که کاملاً اشتباه است. حتماً باید بدانید که گوش فرادادن به خواسته‌ها و نیازهای مردم یا انتخاب‌کنندگان، یک اصل مهم است پس سعی نکنید فقط با صحبت کردن به پیروزی نهایی برسید.

اگر برنامه‌ای را ارائه بدهیم و یا شعاری داشته باشیم، قطعاً کافی نیست. حتماً باید آن را کاملاً شناخته و درک کرده باشیم؛ در اصطلاح فنی عبارت دانش ایده معادل این فرایند به‌حساب میاید و می‌گوید ما باید در مورد برنامه و یا شعارمان شناختی کافی و لازم را داشته باشیم. قبل از اینکه بتوانیم برنامه یا شعار خودمان را ارائه دهیم باید آن را باور داشته باشیم؛ صحیح نیست.

کاندیدا شدن به جلب اعتمادی که شما در مقابل مردم انجام داده‌اید بستگی دارد. برای کسب این اعتماد نحوه تناسب برنامه‌ها و اندیشه‌های خود با خواسته‌ها و نیازهای انتخاب‌کنندگان یا مردم را برقرار نمایید.

دیدگاه «اگر برنامه یا شعاری متفاوت عرضه کنم یا عقبه و پشتوانه‌ای قوی دارم، مردم سراغ من میایند و نیازی نیست برای پیروزی در انتخابات تلاش کنم» کاملاً اشتباه است. چون معرفی و عرضه‌ی درست کارآمدی‌تان همیشه مهم‌ترین عامل در کسب جایگاه مناسب در پیروزی انتخابات است.

در این چند پاراگراف اندیشه‌ای کوچک در ذهن ما به وجود میاید که موجب ارزیابی کاندیداهای قبلی و کاندیداهای کنونی انتخابات می‌شود و به درک نادرست برخی در مورد انتخابات پی می‌بریم، پس‌ازآنکه با چند مورد از نبایدهای ممکن آشنا شدیم لازم است چند مورد مهم از بایدها را باهم مرور کنیم:

انتخابات، فرآیندی برای کمک به مردم برای دستیابی به خواسته‌هایشان است؛ بر خواسته‌ها و نیازهای مردم خود تمرکز کنید نه بر خودتان و داشته‌هایتان و برنامه‌تان؛ بلکه فقط بر نیازها و خواسته‌های مردم یا انتخاب‌کنندگان. تبلیغات، ابزاری مناسب برای کمک به مردم در تصمیم‌گیری‌شان است که اگر درست و علمی پیش برود اغلب منجر به انتخاب شما می‌شود؛ چون ساده‌ترین تبلیغ‌ها هم شامل تماس‌هایی متعدد و ملاقات با افراد مؤثر برای تصمیم درباره انتخابات هستند.

انتخابات هم ساده است و هم بسیار چالش آور، همچنان که همه می‌توانند کاندیدای انتخاباتی شوند همه هم می‌توانند با توپ‌بازی کنند و آن را در چهارچوب دروازه قرار دهند اما همه مثل قهرمانان فوتبال نمی‌توانند این کار را بکنند و همه هم نمی‌توانند پیروز انتخابات باشند، پس برای اثربخش بودن و قهرمانی باید یک اصول صحیح و درست را فرابگیرید و از آن استفاده کنید.

برنامه‌ای آزموده شده برای پیروزی در انتخابات

جذب افراد مناسب

روشی برای تشخیص و دسترسی به افراد ایده‌آل خود را با دقت و شفافیت مشخص کنید. برای متمایز کردن خودتان از بقیه و رقبا، از خود بپرسید که رأی‌دهندگان به چه دلایلی باید اهداف و برنامه‌های شمارا انتخاب کنند؟ نه اینکه به چه دلیلی نباید اهداف و برنامه‌های رقبایتان را انتخاب نکنند!!!

کاری کنید با شما راحت باشند

به یاد داشته باشید که اولین برخورد بیشترین اهمیت را دارد چون همه‌چیز به نوع ادراکی که عوام از شما داشته و اهدافی که معرفی می‌کنید، بستگی دارد. هم‌زمان با افزایش تعداد کاندیداها و برنامه‌ها و شعارها، ریسک انتخاب درست آن‌ها نیز افزایش می‌یابد، بنابراین میزان راحتی عوام با شما نیز باید افزایش پیدا کند. همیشه سعی کنید برنامه‌های خاص و اساسی را به‌صورت رودررو ارائه کنید و خودتان باشید و به تعهداتتان عمل کنید. راه‌های دیگری هم هستند که می‌توانید از آن‌ها اعتبار کسب کنید همچون: نشان دادن ادب، صداقت، کمی شوخ‌طبعی، تعریف از مردم و رأی‌دهندگان، پرسیدن سؤالات هوشمندانه، یادآوری هر نوع رابطه شخصی با آن‌ها و تعریف داستان‌های شخصی که باعث ایجاد ارتباط می‌شود.

شناسایی خواسته‌هایشان

این کار «قلب انتخابات» است. اگر علایق و آرزوهای مردم را نشناسید، نمی‌توانید از آن‌ها رأی بگیرید. سلیقه خود درباره برنامه‌ها و اهدافتان را بر سلیقه مردم و عوام مقدم ندانید. پس برای شناخت بهتر خواسته‌های عوام و رأی‌دهندگان، سؤالات مناسبی را طراحی کنید. و با این کار به آن‌ها کمک کنید تا تفکراتشان را متمرکز کنند. اما چگونه می‌توانیم سؤالاتی هوشمندانه طراحی کنیم؟

الف. با ایجاد ارتباطی بر پایه‌ی اعتماد و قرار دادن اطلاعات کافی در اختیار مردم و عوام زمینه تمایلشان را برای ملاقات دوباره‌تان مهیا کنید.

ب. همه سؤالات و احتمالات مربوط و ممکن در هر موقعیتی را با «طوفان ذهنی» تان بررسی کرده و یادداشت کنید.

ج. مؤثرترین، خاص‌ترین و شفاف ساز ترین سؤالات را بعد از تصحیح و پالایش مشخص کنید و فقط آن‌ها را بپرسید و یا برایشان جواب داشته باشید.

د. برای ایجاد حداکثر سازگاری سؤالات را مؤثر مرتب کنید.

ه. تمرین کنید؛ پرسیدن و جواب دادن به سؤالات را با صدای بلند تمرین کنید تا مطمئن شوید می‌توانید آن‌ها را به بهترین حالت ممکن ارائه دهید و بتوانید عوام را هنگام تبلیغات برای انتخابات متقاعد کنید.

روش خاص خودتان را نشان دهید

پیروز حرفه‌ای در انتخابات کسی است که با روشی خاص اهداف و برنامه‌های خود را بر نیازهای منطبق کند.  درباره برنامه‌ها و اهداف خود توضیح دهید و منافع حاصل از انتخاب شمارا به‌طور شفاف برای مردم و رأی‌دهندگان شرح دهید. برای کنترل محیط (ستاد و یا محلی که در آن ارائه خود را انجام می‌دهید) و جزئیات (چیزی که رأی‌دهندگان در طول تبلیغات بر آن تمرکز می‌کنند) بیشترین تلاش خودتان را انجام دهید.

توافق کنید

این اصول را به کار بگیرید: «انتخاب را آسان کنید» و با آوردن دلیلی برای طرفدارانتان آن‌ها را متقاعد کنید تا از هم‌اکنون همراهی‌تان کنند. برای مثال از عبارت «فقط این دوره» استفاده کنید. نگرانی‌هایی که ممکن است قدرت انتخاب طرفدارانتان را مختل کند به حداقل برسانید.

پیگیری و درخواست پشتیبانی بیشتر

در این مرحله همه با این تصور که فرایند انتخابشان به پایان رسیده است کار را به پایان می‌رسانند اما اولین همراهی و یا موافقت انتخاب‌کنندگان در ایام انتخابات فقط یک گام میانی است. کاندیداهای حرفه‌ای می‌دانند که پیروزی واقعی آن‌ها از طرفدارانی حاصل می‌شود که مجدداً به آن‌ها مراجعه می‌کنند، رضایت آن‌ها را افزایش دهید تا طرفداران مناسب دیگری به شما معرفی کنند. در تدبیر و روش خود از  ایجاد ارتباط، تشخیص فرصت‌ها و پیگیری استفاده کنید چنین تماس‌هایی ما را در ذهن طرفداران ثبت می‌کند و برای نزدیک ماندن به انتخاب‌کنندگان جدیدی که به دست آورده‌اید حتماً از ارتباطات ساده و کوتاهی استفاده کنید.

قدم آخر

انتخابات فرایندی بی‌پایان است. کاندیداهای حرفه‌ای دائماً با طرفداران برتر خود در ارتباط هستند، رفاه آن‌ها را فراهم می‌کنند، خواسته‌ها و نیازهایشان را می‌شناسند. با همراهی طرفداران برترشان نشان می‌دهند که عملکردشان نیازهای طرفداران و هوادارانشان را برآورده می‌کند، برای انجام گام‌های بعدی فرایند انتخابات توافق کرده و خواسته‌های طرفداران را پیگیری می‌کنند تا احساس خوب آن‌ها از انتخاب و همراهی‌شان افزایش یابد. بسیار هستند عزیزانی که طی دوره‌های مختلف در عرصه‌ی انتخابات حضورداشته‌اند و اما بعد از انتخابات بسیار کم سعی کرده‌اند احساس خوبی را به اطرافیانشان از انتخاب و همراهی‌شان القا کنند؛ اما هر طرفدار دائمی یا احتمالی، فردی مستقل است و به مراقبت و توجه مستقل و خاص نیاز خواهد داشت.

 

مسعود ابراهیمی  – آذرماه ۹۸

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!