کد خبر: 608 |
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۳۳ | ارسال توسط :
812 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

با یورش نابرابر اردوغان به کردستان سوریه و قتل عام مردم آن سرزمین، حمایت قاطع از حقوق کردها، مورد انتظار قاطبه مردم ایران است.

با یورش نابرابر اردوغان به کردستان سوریه و قتل عام مردم آن سرزمین، حمایت قاطع از حقوق کردها، مورد انتظار قاطبه مردم ایران است.

کردها از اصیل ترین اقوام ایرانی-آریایی هستند که تا واقعه جنگ چالدران، تمام سرزمین شان به نام کردستان یکی از ایالات مهم ایران بزرگ بوده‌است و حتی «استرابون» جغرافیدان و مورخ یونان باستان درچند قرن پیش از میلاد از جنگاوری و حضور کردها در قالب سپاه اردشیر دوم هخامنشی( ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح) در رویارویی با یونانیان باستان به عنوان عامل اصلی شکست ارتش ده هزار نفری یونان نام برده است.

هنری فیلد در کتاب «مردم‌شناسی ایران» می‌نویسد: «کردها از حیث زبان و خصوصیات جسمانی، ایرانی هستند و به عنوان شعبه‌ای از نژاد ایرانی از حیث زبان، اخلاق، عادت و شیوه معیشت با سایر ایرانیان دارای اشتراک  فراوانی هستند.

تا پیش از انقلاب اسلامی سیاست های حکومت پهلوی بدون توجه به ریشه های تاریخی و هویتی کردها با اقتباس از همسایه غربی (ترکیه)، سیاست انکار و سرکوب بوده و همین امر معدودی  از کردها را وادار به نوعی واگرایی از حکومت مرکزی و گرایش به افکار تجزیه طلبانه و استقلال طلبی نمود. دخالت حکومت‌های روسیه، انگلیس و عثمانی موجب رشد قارچ گونه انواع گروهک ها و احزاب سیاسی شد و  جامعه عقب مانده و محروم از آگاهی را دچار تشتت و افتراق نمود که تا اندکی بعد از انقلاب  نیز آثار  مخرب آن در منطقه خودش را نشان می داد.

علیرغم تلاش و تبلیغ  افکارهای تفرقه انگیز، با تثبیت نظام اسلامی و عینیت بخشی برخی از باورهای  و اصول مترقی در شعارهای انقلابیون و قانون اساسی حتی تفاوت مذهبی حاکم با بخش عمده ای از جامعه کردها نیز مانع  بازگشت به آغوش میهن نشد و مردم با اعتقاد راسخ روز به روز بیشتر به اصول حاکم بر نظام اسلامی باورمند شده و ضمن تعریف خودشان در چارچوب میهن با تقدیم ده‌ها هزار شهید  حتی خارج از جغرافیای ایران، باورهای انحرافی و تجزیه طلبی را طرد و محکوم نمودند.

یکی از شعارهای انقلابیون جمهوری اسلامی ایران که در بند ۱۶ از اصل سوم قانون اساسی نمود پیدا کرده است دفاع از حقوق مظلومان و مستضعفان در همه نقاط جهان می باشد. امروزه ماهیت رفتارهای شیطان صفتان بزرگی چون ترامپ و اردوغان در کنار نتانیاهو که شعارهای دموکراسی، صلح طلبی و حقوق بشری سر می دهند عیان شده است. مظلوم هم انحصاراً  فقط فلسطینیان سنی یا جوامع شیعیان لبنان، بحرین، یمن و سوریه نیستند. کردهای شیعه و سنی  هم هستند که در سرزمین دیگر  قتل عام شده و حتی از ابتدایی ترین حقوق خود محرومند. نمی توانند به زبان مادری عبادت کنند، مراسمات مذهبی برگزار نموده و یا جشن نوروز بگیرند.

حال با یورش نابرابر اردوغان به کردستان سوریه و قتل عام مردم آن سرزمین حمایت قاطع از حقوق برادران مظلوم کرد و اصالتاٌ ایرانی، مورد انتظار قاطبه مردم ایران است.

 

محی الدین خوران؛ پژوهشگر حوزه  تعامل اقوام، حقوقدان

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!