کد خبر: 2991 |
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴ | ارسال توسط :
39 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

انتخابات ریاست جمهوری احتمالاً یک مسابقه بین رئیسی و لاریجانی خواهد بود که هر دو دارای پایگاه بزرگی میان مردم هستند.

مقدمه

ایران در ماه آینده رئیس جمهور جدید خواهد داشت، زیرا بر اساس قانون اساسی ایران ، حسن روحانی ، رئیس جمهور فعلی، نمی تواند برای سومین بار در انتخابات ۲۸ خرداد نامزد شود. در مجموع ۵۹۲ نفر در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور ثبت نام کرده اند که بیشتر آنها در سپهر سیاسی ایران شناخته شده نیستند. براساس قوانین جدید شورای نگهبان ، بیش از ۹۰ درصد از افراد ثبت نام کرده مجاز به کاندیداتوری برای ریاست جمهوری نیستند. این شورا، یک نهاد منتخب که نامزدها را تایید یا ردصلاحیت می کند، تصریح کرده است که “همه معرفی شدگان باید بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشته باشند، حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشند، حداقل چهار سال سابقه کار در پست های مدیریتی داشته باشند و هیچ سابقه کیفری نداشته باشند”.

طبق گزارشات دولتی و شبکه پرس تی وی، شورای نگهبان اظهار داشته است که صلاحیت فقط ۴۰  متقاضی را بررسی خواهد کرد. این شورا احتمالاً به افراد زیر اجازه شرکت در انتخابات بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری را می دهد: سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده هسته ای. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و افسر ارشد نظامی؛ وزیر دفاع سابق، حسین دهقان ؛ محمد شریعتمداری، وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی. رئیس قوه ی قضائیه، ابراهیم رئیسی؛ علی لاریجانی، افسر سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه) و رئیس سابق مجلس ؛ و اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور روحانی.

نامزدهای ریاست جمهوری در منظرات انتخاباتی که از رسانه های دولتی پخش خواهند شد، شرکت خواهند کرد. اما نباید انتظار بحث های داغ با دیدگاه های متفاوت یا حملات لفظی را داشته باشیم ( همانطور که در مبارزات انتخاباتی قبلی ریاست جمهوری شاهد بودیم). این امر تا حدی به این دلیل است که شورای نگهبان می تواند نامزدها را حتی پس از تایید صلاحیت شدن برای ریاست جمهوری، رد صلاحیت کند. این امر بدون شک باعث می شود نامزدها در مورد آنچه که در طول مبارزات انتخاباتی انجام میدهند یا بیان می کنند، احتیاط بیشتری نشان دهند، به ویژه در مورد انتقاد از سیستم موجود. انتظار می رود از میان افرادی که در بالا ذکر شدند، جهانگیری، رئیسی و لاریجانی پیشرو باشند. هر سه قبلاً برای ریاست جمهوری نامزد شده اند و دارای پایگاه های مختلفی در ایران هستند.

 

۱: علی لاریجانی

سیاستمدار ایرانی که خود را عضو هیچ حزب سیاسی از جمله اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نمی‌داند از خرداد ۱۳۸۷ تا خرداد ۱۳۹۹ پنجمین رئیس مجلس شورای اسلامی بود . لاریجانی از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۱ رئیس واحد مرکزی خبر بود و از ۱۳۶۱ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. او از ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۲ معاون امور مجلس وزیر کار و امور اجتماعی و در سال ۱۳۶۲ نیز برای مدتی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر پست، تلگراف و تلفن بود. وی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت سپاه پاسداران را برعهده داشت. و از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱ به عنوان جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد. در دولت پنجم، از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و برای مدت بیش از یک دهه، در فاصله سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۳ ریاست سازمان صدا و سیما را برعهده داشت. لاریجانی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی فعالیت می‌کرد. لاریجانی سعی دارد خود را بمانند مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی نشان دهد. او سعی دارد با اولویت بندی اقتصاد و نشان دادن خود بعنوان یک عملگرا، به پایگاه رفسنجانی و همچنین میانه روها متوسل شود. وی در دستور کار ۱۰ ماده ای خود تصریح کرده است که “هدف اصلی سیاست خارجی باید تسهیل روابط خارجی برای پیشبرد اقتصاد کشور باشد”.

۲: اسحاق جهانگیری

جهانگیری به عنوان “اصلاح طلب” در طیف سیاسی ایران توصیف می شود. او خواه به اردوگاههای معتدل و هم به اصلاح طلبان متوسل خواهد شد. او گهگاهی منتقد جدی اصولگرایان بوده است. در آخرین مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، وی خاطرنشان کرد: “جنبشی به نام جریان اصلاح طلب وجود دارد و شما اصولگرایان، همه حقوق آنها را سلب کرده اید و اکنون می گویید که آنها حتی نباید کاندیدا شوند”. وی همچنین با انتقاد شدید از دولت اصولگرای رئیس جمهور پیشین محمود احمدی نژاد ، اظهار داشت: ” آنها ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب کردند، آن را گرفتند ، هزینه کردند و چیزی جز بیکاری، باقی نگذاشتند،”وی در اوایل بیست سالگی در جریان انقلاب ۱۳۵۷ فعال سیاسی بود. بعداً در رشته مدیریت صنعتی تحصیل کرد و استاندار استان اصفهان شد. در زمان محمد خاتمی رئیس جمهور اصلاح طلب، جهانگیری از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ به عنوان وزیر صنایع و معادن فعالیت داشت. در زمان روحانی، وی به عنوان معاون اول رئیس جمهور خدمت کرده است. جهانگیری جایگاهی در  میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ندارد و متهم به ایجاد تورم و گرانی است.

اقدامات اخیر قوه قضاییه در واقع با هدف برخورد با افرادی است که زمینه را برای این مسائل و افت ارزش پول ملی از طریق تخلف و  اشتباهات بزرگ فراهم کرده اند. علاوه بر این، بسیاری از جوانان از اصلاح طلبان و دولت روحانی ناامید شده اند زیرا دولت نتوانسته است وعده های اقتصادی خود را عملی کند. ایران بدترین نرخ های بیکاری، سطح تورم و کاهش ارزش پول تاریخ خود را تجربه می کند.

۳: ابراهیم رئیسی

سرانجام ، رئیسی، در سال ۱۳۷۳بعنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد از سال ۱۳۷۶ عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳، معاون اول قوه قضائیه،و در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ دادستان کل کشور بود. در اسفند ۱۳۹۴، رئیسی با حکم رهبر ایران به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد . ابراهیم رئیسی اکنون بعنوان نایب ‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و رئیس قوه ی قضائیه احتمالاً نامزد مورد علاقه اصولگرایان که پایگاه بزرگی در میان اصولگرایان و محافظه کاران دارد. بنابراین براساس آنچه که ذکر آن رفت، انتخابات ریاست جمهوری احتمالاً یک مسابقه بین رئیسی و لاریجانی خواهد بود که هر دو دارای پایگاه بزرگی میان مردم هستند.

نتیجه گیری

براساس آنچه که تاکنون گفته شد، انتظار می رود که انتخابات ریاست جمهوری به یک دوئل انتخاباتی بین کاندیداهای اصلی ( رئیسی، لاریجانی) تبدیل شود و هر یک از نامزدها در یک بازی بردو باخت، تمام تلاش را در جهت حذف رقیب در چارچوب آنچه که شورای نگهبان تعیین نموده،  انجام دهند.

 

نویسنده: آرام حسن زاد کارشناس ارشد روابط بین الملل

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!