کد خبر: 2699 |
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵ |
۰
2
ارسال به دوستان
پ

ماموستا در سال ۱۳۳۸ به اتهام مبارزه با رژیم ستم شاهی از سوی ساواک بازداشت و همراه ۱۲۰ نفر از فعالین کرد مخالف رژیم ستم شاهی در سراسر کشور در زندان قزل قلعه و قصر قاجار تهران به مدت سه سال محبوس شد.

 ماموستا سعداله عثمانی فرزند سراج الدین در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۱۸ شمسی در روستای پیرگل بخش انزل ارومیه دیده به جهان گشود.
خانواده ماموستا،اندکی پس از تولدش به روستای گسیان محال مرگور ارومیه کوچ کرده و ماموستا دوران کودکی را در آن روستا سپری کرد.

درسال ۱۳۲۵ با سفارش، ارشاد و همچنین تلمذ در خدمت پدر مرحومش قرائت قرآن کریم را آغاز و با ذکاوت بینظیری که داشت در کمترین زمان قرآن کریم را ختم نمود. در آن زمان مدارس ابتدائی و امکانات تحصیل بسیار اندک و در برخی از روستاها اصلا وجود نداشت، اما این قضیه باعث نشد که ماموستا از کسب تحصیلات مقدماتی باز بماند، بلکه سعی کرد با حضور در مسجد و حجره آن (مساجدو حجره ها همواره محلی برای پرورش علما و اندیشمندان بزرگی در کردستان بوده و هستند) در روستای گسیان و در محضر مرحوم ماموستا ملا محمد قلیزاده امام جمعه وقت روستای گسیان تحصیلات ابتدائی را به پایان رساند.

ناگفته نماند در آن زمان به جهت تقویت زبان فارسی پیشنهاد علما و ماموستایان بر این بود تا دانش آموزان آن زمان گلستان سعدی را نیز در خدمت اساتید بخوانند که ماموستا سعداله نیز از این قاعده مستثنی نبود و بعد از اتمام دوره ابتدائی کتاب گلستان را نیز به اتمام رساند.

با توجه به استعدادی که از ماموستا دیده شد به سفارش پدرش این بار به طور رسمی برای کسب علوم دینی به حجره‌ها پاگذاشت و مانند همه روحانیون کردستان برای کسب علوم متداوله دینی از صرف و نحوگرفته تا منطق، کلام، بلاغت، تفسیر، فقه و …این راه مشقت بار را آغاز نمود.

ماموستاهای آئینی در همان اوائل زندگی و شروع تحصیلات همیشه مانند یک سرباز هستند، از سویی در دوران نوجوانی دوری از خانواده برایشان بسیار طاقت فرساست و از سوی دیگر طی کردن دوران تحصیل و فراهم کردن نیازهای شخصی، تحصیل، غذا، پوشاک و کوچ کردن از یک روستا به روستایی دیگر و مشکلات دیگر که واقعا غیر قابل تصور است. البته ناگفته نماند باید در این زمینه قدردان ملت غیور، مهمان‌نواز و دیندار کُرد باشیم که تقریبا غالب نیازهای یک طلبه توسط مردم تهیه و تدارک دیده میشود و این از افتخارات این ملت است که در جهت خدمت به دین همیشه تامین کننده نیازهای علماء و ماموستایان آئینی بوده اند.

IMG 20201207 221206 663 300x261 - مختصری از زندگی نامه ماموستا سعدالله عثمانی
ماموستا در کنار ماموستا بیضاوی امام جمعه فقید اهل تسنن ارومیه در دوران جوانی

اساتید ماموستا سعداله عثمانی

به هرحال ماموستا سعداله عثمانی با تلاشهای شبانه روز در مدت ۱۲ سال توانست علوم متداوله را در حجره های مختلف به اتمام برساند و در آن ایام از حضور اساتید برجسته ای بهره ببرد تا اینکه در هنگام فارغ التحصیلی عالمی کامل و فقیهی بی نظیر پا به عرصه تدریس و خدمت به مردم بگذارد. از اساتید برجسته ایشان بدین شرح نام برد:
۱_ مرحوم ماموستا ملا محمد قلیزاده امام جمعه وجماعت روستای گسیان
۲_ حاج ماموستا ملا رشید برهانی امام جمعه وجماعت پیشین روستای کایر
۳_ مرحوم ماموستا ملا سید عبدالرحمن اطهری امام جمعه وجماعت روستای براسب مرگور و (موانا)
۴_ مرحوم ماموستا ملا قاضی خضری امام جمعه اشنویه
۵_ مرحوم ماموستا ملا محمد بارزانی امام جمعه و جماعت روستای گسیان مرگور
۶_ مرحوم ماموستا ملا محمد حفید ولزی امام جمعه و جماعت دیزج مرگور

ماموستا سعداله عثمانی نهایتا در سال ۱۳۳۸ در حضور ماموستا حفید ولزی فارغ التحصیل و اجازه افتاء و تدریس را دریافت و بدون وقفه جهت تدریس و آغاز خدمت به مردم،به عنوان امام جمعه و جماعت روستای کایر در آن روستا مستقر و با استقبال بی نظیر مردم خونگرم روستا و طلبه ها روبرو شد.

ماموستا سعداله دارای۱۷ فرزند است که عبارتند از یازده فرزند دختر و۶  پسر که همگی اهل علم و مطالعه و بیشترشان دارای تحصیلات عالیه نیز هستند. شش فرزند ذکور ماموستا عبارتند از کامران، مسعود، احسان، محمد، علی ( آصف) و کریم که فرزند ارشدش کامران کارمند اداره آموزش و پروش، ماموستا احسان دانش آموخته علوم دینی هستند، علی دارای مدرک کارشناسی ارشد و بقیه همگی دیپلمه هستند.

ماموستا در سال ۱۳۳۸ به اتهام مبارزه با رژیم ستم شاهی از سوی ساواک بازداشت و همراه ۱۲۰ نفر از فعالین کرد مخالف رژیم ستم شاهی در سراسر کشور در زندان قزل قلعه و قصر قاجار تهران به مدت سه سال محبوس شد. وی پس از رهایی از بند در سال ۱۳۴۲ به روستای تولی در منطقه ترگور کوچ نمودنده و به خدمت مردم و تربیت و تدریس طلاب علوم دینی پرداخت. در ادامه و در سال ۱۳۴۶ به عنوان امام جمعه روستای انبی به آن روستا عزیمت نموده و در همانجا نیز به خدمت مردم و تدریس ادامه داد.

از سال  تاکنون ۱۳۶۱ آخرین محل خدمتی که ماموستا در آن سکنی گزیده و مشغول تربیت ده‌ها تن از علمای فعلی منطقه شدند، محله الواج ارومیه و امامت جمعه مسجد بدیع الزمان الواج است.

IMG 20201207 221210 345 e1607458340961 300x230 - مختصری از زندگی نامه ماموستا سعدالله عثمانی
ماموستا در کنار مرحوم ماموستا بیضاوی و ماموستا عثمان تابان

آنچه که بیشتر از هرچیزی ماموستا را امیدوار و علاقمند به پیشروی و تحمل در راه صعب و سخت دعوتگری نمود، نخست کسب رضای الهی و دوم قضیه تدریس و تربیت طلاب علوم دینی بوده است. توانائی های علمی که ایشان در همان بدو خدمت داشت، موجب شد که به عنوان ماموستایی آئینی و مدرسی توانا،در عالی ترین سطحِ تدریس شناخته شود. این مهم باعث شد تا ماموستا همگام با رفیق دیرینه خود مرحوم ماموستا عبدالقادر بیضاوی (امام جمعه فقید اهل سنت ارومیه) پس از گذر زمانی اندک جایگاه اساتید بزرگ را پر کرده و نیازهای علمی طلاب علوم دینی را در سطح عالی بر آورده نمایند. این امر سبب شد تا این دو ماموستا بعنوان اساتید طراز اول فقه شافعی اهل سنت و مرجع روحانیت اهل سنت در شهرستان ارومیه و البته دو یار بسیار صمیمی و رفیق همیشگی مطرح شوند. علاوه بر مرحوم بیضاوی از اساتید بسیار نزدیک به ماموستا سعد الله عثمانی را می توان به ماموستای بسیار اهل علم ودانش و یار همیشگی ایشان ماموستا عثمان تابان، امام جمعه و جماعت روستای شیبان نیز اشاره نمود.

ماموستا سعداله روحانیون برجسته‌ای را تحویل جامعه کردی و اهل سنت شهرستان ارومیه داده است که در این اینجا به ذکر چند تن از شاگردان برجسته ایشان بسنده می کنم:
۱_ ماموستا ملا محمد نخشی پور امام جمعه و جماعت مسجد محمد رسول الله کشتارگاه
۲_ ماموستا سید فاخر گیلانی
۳_ ماموستای مرحوم ملا سید محمدامین حسینی امام جمعه و جماعت روستای گوجار
۴_ ماموستا ملا خدیر عبداللهیان امام جمعه و جماعت فعلی مسجد محمد رسول الله ص طرزیلوی ارومیه
۵_ ماموستا ملا محمد امامی وند امام جمعه روستای ولنده سفلی ارومیه
۶_ ماموستا ملا محمد حسن پور امام جمعه فعلی روستای باوان صومای
۷_ ماموستا ملا سعید بابا صفری امام جمعه مسجد نور آبیاری ارومیه
۸_ ماموستا ملاسید عبدالسلام اطهری مدرس مدرسه علوم دینی اسلام آباد ارومیه
۹_ ماموستا ملا فاخر صالحی امام جمعه نازلوی ارومیه
۱۰_ ماموستا ملا خلیل اصغرپور امام جمعه و جماعت روستای سنجی ارومیه
۱۱ _ ماموستا ملا صدیق عبدالله زاده امام جمعه روستای صوفیان صومای.
۱۲_ ماموستا ملا عزالدین ابراهیمی امام جمعه روستای قولنجی بخش انزل ارومیه
۱۳_ ماموستا ملا صادق قنبری امام جمعه محمود آباد
و دهها تن دیگر از علمای برجسته در سراسر استان

ماموستا سعداله عثمانی،تمامی علوم متداوله ای که در حوزه های علوم دینی وحجره های کردستان مرسوم هستند، تخصص دارد و درصرف و نحو (ادبیات عرب)، بلاغت، تفسیر، منطق، کلام، تاریخ و علی الخصوص فقه کم نظیر است. وی ضمن آشنایی با فقه شافعی در دیگر آرای فقهی چهار مذهب نیز کاملا آگاه است. با وجود اینکه ماموستا کهولت سن دارد، اما هنوز که هنوز هست در زمینه‌ی مطالعه، هرگزلحظه ای را بدون کتاب در خانه نمی نشیند، علی الخصوص که علاقه ی وافری به تفسیر قران و سیره نبوی علیه الصلاه والسلام دارد که می توان علاقمندی ایشان به تفاسیری چون تفسیر بیضاوی، روح المعانی و المراغی را ذکر نمود.

IMG 20201207 221219 443 211x300 - مختصری از زندگی نامه ماموستا سعدالله عثمانیاز ویژگی های برجسته ی استاد،می توان به اهل ورع، تقوا، اخلاص، خوش اخلاقی که از تبسم و گشاده رویی همیشگی ایشان نمایان است،اشاره نمود. اهمیت دادن و احترام و وابستگی به طلبه های خود، اتحاد و همبستگی میان اقوام ومذاهب (استمرار سمت امامت جمعه به مدت مدید در یکی از مساجد بزرگ داخل شهر،خود بیانگراین ادعاست) از دیگرصفات بارز ماموستا هستند.از دیگر ویژگی‌های ماموستا می‌توان به داشتن شخصیتی اجتماعی، دگرپذیری و رواداری ایشان اشاره کرد.

در اینکه عمر بیشتر علمای روحانی ما در راستای حل و فصل مشکلات اجتماعی صرف می‌شود، حقیقتی غیر قابل انکار هست، اما ماموستا سعداله در این قضیه در راس امور قرار دارد و همیشه با درایت و نفوذی که دارد در حل و فصل معضلات و مشکلات جامعه پیش قدم و مشکل‌گشا است.

در آخر لازم است اشاره کنم که هدف از نوشتن این چند سطر نوعی ادای دین به پاس زحمات دیرینه جناب ماموستا است تا حداقل جامعه علما و اندیشمند پرور ما با خدمات سالیان دور و مدید این اساتید آشنا گردند.
ازخداوند منان طول عمر با عزت برای این استاد بزرگوار خواهانم و امثال وی را در بین ما روز به روز افزون گرداند.

 

فرهنگ بهنام؛ امام جمعه شهر سرو

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!