کد خبر: 2631 |
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲ | ارسال توسط :
829 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

چند روزی است که نقاشی‌های جان مک ناتن، نقاش محافظه‌کار آمریکایی در دوران اوباما در فضای مجازی دست به دست می‌شود. مهدی قدیمی، از خبرنگاران پارلمانی در اینستاگرام خود به برسسی و معرفی این نقاشی‌ها پرداخته است.

جان مک ناتن، نقاش محافظه‌کار آمریکایی در دوران اوباما، تابلویی خلق کرده بود و نامش را گذاشته بود «مرد فراموش شده»: مردی جوان با اوورکت روشن و شلوار جین. او در معرفی این کارکتر گفته بود: «مرد فراموش شده نماینده هر مرد، زن و کودک آمریکایی از هر رنگ و عقیده ای است.» در نقاشی معروف مک ناتن، «مرد فراموش شده» روی نیمکت افتاده، در حالیکه اوباما، رئیس جمهور وقت، با بی‌تفاوتی نسبت به او، پایش را روی صفحات مچاله شده قانون اساسی گذاشته و بیل کلینتون، فرانکلین روزولت و تئودور روزولت، روسای جمهور سابق، با خونسردی او را تماشا می‌کنند. در همین حال، مرد فراموش شده توسط رونالد ریگان، آبراهام لینکلن، جورج واشنگتن، توماس جفرسون و دیگران حمایت میشود که با عصبانیت به اوباما می‌گویند: «داری چیکار می‌کنی؟!»WhatsApp Image 2020 11 06 at 13.18.26 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

مک ناتن، در دوره اوباما نقاشی معروف دیگری هم داشت که نامش را گذاشته بود: «یک ملت تحت سوسیالیسم»: تصویری از باراک اوباما که قانون اساسی به آتش کشیده شده ایالات متحده را در دست گرفته. او در تشریح اجزای این نقاشی، با بیانی طعنه آمیز، گفته بود: چون درک پیام این نقاشی خیلی پیچیده است، باید توضیح بدهم که در این نقاشی، باراک اوباما نشان دهنده پرزیدنت اوباماست و قانون اساسی درحال سوختن نشان‌دهنده قانون اساسی ماست که دارد در آتش می‌سوزد!WhatsApp Image 2020 11 06 at 13.18.26 1 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

او سپس اثری دیگر با عنوان «مرد توانمند» خلق کرد و در توصیف آن نوشت:
چیزی در اعماق روح همه آمریکایی ها در حال جوشیدن است. ما می خواهیم بدانیم که ما مردمی آزاده هستیم. که دولت حقوق فردی ما را تصدیق می کند. مسئولیت مالی یک نیاز مطلق است. ما می خواهیم روسای جمهور و سیاستمداران ما وقتی سوگند یاد می کنند برای دفاع از قانون اساسی ایالات متحده منظورشان را بگویند. آیا وقتی نیمی از کشور برای حمایت از نیمی دیگر مالیات می پردازد ، ما آزادی داریم؟ آیا وقتی دولت همه جنبه های زندگی ما را تنظیم می کند ، ما آزادی داریم؟ بوروکراسی دولتی تا حدی است که دیگر ارزش آنچه که مالیات دهنده برای نگهداری آن لازم دارد ، ندارد. امیدوارم همه خود را به عنوان مرد توانمند ببینند. فرقی نمی کند زن یا مرد باشید، چند سال دارید یا رنگ پوست شما. شما باید تصمیم بگیرید که دیگر ساکت نمانید ، از نیمکت خود پایین بیایید (نیمکتی که مرد فراموش شده روی آن نشسته بود)، آن قانون اساسی را بردارید و آن را به عنوان استانداردی برای دیدن جهان، بالا نگه دارید. دست نگه ندار! سکوت نکن! شما آینده این ملت هستید و بدون شما رویای آمریکایی نابود خواهد شد.WhatsApp Image 2020 11 06 at 13.18.26 2 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

بعد از انتخاب ترامپ، این اثر با جایگزینی ترامپ بجای چهره «مرد توانمند» در اینترنت بازنشر شد.WhatsApp Image 2020 11 06 at 13.18.26 3 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

پس از آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ، مک ناتن نقاشی دیگری کشید با عنوان «شما فراموش نشده‌اید». این نقاشی همه آنچه که ظهور ترامپ در ایالات متحده زنده کرد را به تصویر می‌کشد: در نقاشی، ترامپ یک مار خطرناک را زیر پا گذاشته و بالای سر «مرد فراموش شده» که به همراه «خانواده» خود از جوانه‌ای تازه روییده مراقبت می‌کند، ایستاده است. بر فراز یک خانواده جوان ایستاده است. ترامپ توسط افسران پلیس ، پرسنل نظامی ، معدنچیان و سایر افراد در کنار کاخ سفید است.WhatsApp Image 2020 11 06 at 13.18.26 4 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

مک ناتن در وبسایت خود نوشته که این اثر درباره جانبازان فراموش شده، افسران پلیس حاشیه‌ای و خانواده‌های رنج‌دیده صحبت می کند. او در بخشی از توضیح این اثر آورده: “من رئیسی می خواهم که دشمنان آزادی، عدالت و سعادت آمریکا را در هم بشکند.” “آنها ممکن است قدرت صدمه زدن به او را داشته باشند، اما او قدرت خرد کردن سر آنها را خواهد داشت!”
حالا نتایج انتخابات جدید ایالات متحده به گونه‌ای است که گویا «مرد فراموش شده» دوباره کشورش را به مخالفان پدران بنیانگذار و دشمنان قانون اساسی باخته است. اما او دیگر «مرد توانمند» است.

 

پوکر دموکراتها

نقاشی «پوکر دموکراتها» اثر جان مک ناتن، این روزها زیاد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. در این تصویر، روی دیوار تابلوی یکی دیگر از آثار او قرار دارد و متن تصویر هم پر از نشانه‌هایی است که ترسیم آنها، دو سال قبل، بسیار جالب و عجیب است.WhatsApp Image 2020 11 07 at 22.09.40 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

مک ناتن وقتی این تصویر را کشیده بود، در وبسایت خود و در شرح اجزای تصویر چیزهایی نوشته که کاملا مطابق با فضای این روزهای آمریکاست: پشت درهای بسته، دموکرات‌ها درحال توطئه برای سرنگونی ترامپ هستند. دروغهای جدید را به کار می‌بندند تا رئیس جمهور را لکه دار کند و تا استیضاح را علیه او ادامه دهند. چه کسی نامزد بعدی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری خواهد بود و آنها برای رسیدن به آنجا چه خواهند کرد؟ هر چقدر هم که آنها برای ریاست جمهوری دروغ، تقلب و دزدی کنند، نمی‌توانند مردم آمریکا را گول بزنند. من فکر می کنم این نقاشی به خاطر چگونگی پیروزی ترامپ بر همه این دموکرات های فریبکار به یادگار می‌ماند. نام آنها فراموش می‌شود، اما از ترامپ به عنوان رئیس جمهوری یاد می شود که خود را فدا کرد تا “آمریکا را بزرگ نگه دارد!”

چه کسانی پشت میز نشسته اند؟ ردیف عقب چپ به راست: بتو اورورک، الیزابت وارن، جو بایدن، کامالا هریس و برنی سندرز. ردیف جلو: پیتر بوتیگیگ و کوری بوکر
سگ ها چه کسانی هستند؟
معنی نمادها در چراغ چیست؟ (داس و چکش و ستاره سرخ در لوستر)
آنها چگونه تقلب ، دروغ و دزدی می کنند؟
کارتها چیست؟
چه کسی برنده است؟
این حالت در چهره ترامپ چیست؟
آیا چیز دیگری در نقاشی پنهان است؟

روزی این حقایق فاش خواهد شد و انتظار شنیدن آن از سمت چپ را نداشته باشید.

WhatsApp Image 2020 11 07 at 22.09.40 1 e1604778495162 - ماجرای نقاشی‌های جان مک ناتان چیست؟

اما یکی از نمادهای قابل تامل این تصویر، تابلویی است که به دیوار سمت چپ نصب شده. تابلو یکی دیگر از آثار مک‌ناتن است با عنوان «عبور از مرداب» او در شرح این اثر خود نوشته بود: بیش از دویست و چهل سال پیش جورج واشنگتن از طریق دره فورج، با تحمل سختی فراوان از رود دلاور عبور کرد تا پیروزی حیرت انگیزی را برای ارتش کسب کند. این امر منجر به چیزی شد که بسیاری فکر می‌کردند غیرممکن است، شکست دادن یک پادشاه مستبد و ارتش نیرومندش. امروز، ترامپ تلاش می‌کند تا از “باتلاق” واشنگتن دی سی عبور کند. زیرا چراغ حقیقت، امید و سعادت را به همراه دارد. آب تیره این مرداب عمیق مملو از حیوانات موذی خطرناکی است که به دنبال از بین بردن رفاه آمریکا، به نفع ایدئولوژی شخصی و منافع مالی خود هستند. دموکراتها، جمهوریخواهان ضدترامپ و فیک نیوزها که برای جلوگیری از موفقیت اکثریت مردم آمریکا تمام تلاش خود را میکنند. من به عنوان یک هنرمند آنچه را احساس می کنم لازم است در مورد وضعیت فعلی کشورمان گفته شود، نقاشی می‌کنم. امید من این است که از ترامپ به عنوان رئیس جمهوری که عظمت آمریکا را بازگرداند، یاد شود. من می‌خواهم برای آزادی در آن قایق باشم!

لیست چهره ها از چپ به راست: نیکی هیلی، جیمز ماتیس، بن کارسون، رئیس جمهور ترامپ، جف سشنز، مایک پنس، ملانیا ترامپ، مایک پمپئو، سارا سندرز، ایوانکا ترامپ، جان بولتون، کلیان کانوی، جان کلی.

 

مهدی قدیمی؛ خبرنگار پارلمانی

 

انتخابات ایالات متحده آمریکا: آیا ترامپ دوباره پیروز خواهد شد؟

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!