کد خبر: 2613 |
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶ | ارسال توسط :
408 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

مرحوم ماموستا عبدالقادر بیضاوی  را می توان از زمره مومنانی دانست که گرچه در میان خلق با همه تعلقات ظاهری می زیستند، اما در دل با تعلقات خاطر و آرزوی وصال همچون همه مردان حق، دل به نظربازی و وارستگی از دنیا و دلبستگی به معبودشان داشتند.

انالله و انالیه راجعون

کیومرث حاجی محمدی – امام جمعه اهل سنت ارومیه دار فانی را وداع گفت. خبر کوتاه بود و سنگین، سنگین از این روی که با اعلام این خبر از شمار دو چشم یک تن کم می شد و از شمار خرد هزاران بیش

استاد ماموستا عبداقادربیضاوی، امام جمعه اهل سنت ارومیه در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی، در شهرستان ارومیه، بخش سیلوانا و روستای نوشان در میان خانواده ای دیندار چشم به جهان گشود. در سال های اولیه زندگی خویش جهت فراگیری علوم دینی و قران کریم به مدارس علوم دینی مراجعه نمود که از اولین این مدارس می توان به مدرسه خانقاه برهان اشاره نمود که در سال ۱۳۱۰ هجری قمری به دست مردم و علما ساخته شده بود.

روستای برهان بدلیل حضور و درگذشت  شیخ شمس الدین و ساخته شدن خانقاه  در آن، بعدها با عنوان روستای خانقاه برهان شناخته می شود. روستای خانقاه برهان از توابع مهاباد و درفاصله ۳۵ کیلومتری جاده مهاباد- بوکان قرار دارد. ماموستا ملا عبدالقادر علوم مقدماتی را در آنجا نزد دائی مرحومشان ماموستا عابد شمس الدینی گذراند. سپس همانند همه طلاب علوم دینی جهت کسب تحصیلات عالیه حوزوی راهی دیگر شهرهای کشور و خارج از کشور هم شد تا به کسب دانش نزد علمای عظام بپردازد.

شریعت و طریقت 1 Copy - ماموستا عبدالقادر بیضاوی که بود؟

از جمله اساتید مشهوری که استاد بیضاوی در محضرشان کسب علم و فیض نمودند می توان به اساتید زیر اشاره نمود :ماموستای مرحوم ملا محمد رضایی مشهور به ماموستای بارزانی رحمه الله که امامت جماعت روستای کسیان محال مرگور را به عهده داشت. ماموستا ملا رشید برهانی حفظه الله، امام جمعه محترم روستای کایر و از اندیشمندان و پژوهشگران مطرح که اکنون در شهرستان اشنویه ساکن می باشد. مرحوم استاد قاضی خضری اشنویه ای رحمه الله، امام جماعت و قاضی شرع شهرستان اشنویه بود. مرحوم ماموستا محمد مدرس ( جلدیان)، ماموستا ملا محمد امین ( قره گول) و در نهایت تحصیلات پایانی خود را نزد استادحاج ملا محمد ولزی فرزند ارشد ملا علی ولزی که حواشی متعدد بر کتابهای منطق و اصول الفقه دارد که بسیار مفید و برای طلاب راهگشا ست  به اتمام رساندند.

در زمان تحصیل گویا ایشان بخاطر ذکاوت و حافظه قوی، بسیار مورد توجه  قرار گرفته اند. ماموستا ملا عبدالقادر بیضاوی بعنوان عالمی وارسته و متعهد عمر خود را وقف ترویج و تبیین معارف اسلامی نموده بود وبه خاطر اعتقاد راسخ خویش به دین مبین اسلام و ارادت به کتاب مقدس، نام خانوادگی خویش را از لقب یکی از مفسرین، قضات و افاضل قرن هفتم هجری، بنام قاضی ناصرالدین بیضاوی انتخاب نموده است.

ناصرالدین أبو سعید أو أبو الخیر عبدالله بن أبی القاسم عمر بن محمد بن أبی الحسن علی البیضاوی الشیرازی الشافعی از قضات و افاضل قرن هفتم هجری است. قاضی بیضاوی در بیضا متولد شد و در شیراز به تحصیل علوم پرداخت. وی قبل از رفتن به تبریز مدتی در عهد اتابکان فارس در فارس مقام قاضی‌القضاتی داشت. بعداً به تبریز رفت و تا پایان عمر در آن شهر به تألیف و تدریس و امر قضاوت مشغول بود.

کتاب انوار التنزیل و اسرار التاویل یا تفسیر بیضاوی مهم‌ترین تألیف اوست. از مهم ترین علاقه های ماموستا عبدالقادر بیضاوی نیز بسان قاضی بیضاوی، تفسیر قرآن و فقه بود.

بنابر گفته ماموستا فهیم بهنام؛ امام جمعه شهر سرو از شاگردان آن مرحوم، ایشان علاوه بر تربیت علما و طلاب ، الگویی بسیار مناسب برای اهل علم و دین در زمینه مطالعه کتب مختلف می باشند، استاد بیضاوی نسبت به کتب و تفاسیر قدیم و جدید همیشه بسیار آگاه بوده و از نظریات مختلف علما، در زمینه های مختلف آگاهی دارند ؛ به طوری که در پاسخ هر سوالی، نسبت به آدرس موضوعات مختلف حضور ذهن دارند و در این زمینه باید اذعان کرد که او به بسیاری از تفاسیر و کتابهای علمای قدیم و معاصر ، با آدرس دقیق اشراف دارند ؛ امری که باعث شده استاد ، مورد اعتماد همه علماء از طیف ها و سلایق مختلف باشند . ماموستا بیضاوی بیشتر تفاسیر و کتب مختلف همانند تفسیر ابن کثیر ، کشاف ، روح المعانی ، روح البیان و مدارک التنزیل نسفی و تفسیر فی ظلال القرآن شهید سیدقطب و تفسیر المنار رشید رضا و … را مطالعه نموده اند که این ، نشانه روشن بینی و میانه روی و احترام به علما، از سوی این استاد گرانقدر می باشد.

ماموستا بیضاوی در علوم مختلف و متداول حوزوی از جمله صرف و نحو، منطق، کلام، علوم بلاغی، علوم الحدیث، اصول فقه و بویژه در فقه دارای تخصص و تبحر خاصی بوده. در این زمینه می توان به تالیف کتاب “فتح علوم الحدیث” ایشان اشاره کرد که اساتید بزرگواری چون ماموستا رشید برهانی از علمای بزرگ استان آذربایجان غربی و دکتر بشیر خلیل الحداد امام جمعه مسجد حاج جلیل خیاط اربیل از اقلیم کردستان تقریظی بر آن نوشته اند. این کتاب اخیرا توسط ملا محمد سلیم آوشی امام جمعه هاشم آباد تحت عنوان”کلید حدیث شناسی” به فارسی ترجمه شده است.

ماموستا بیضاوی با تکیه بر حدیث نبوی ” زکات العلم نشره” سال هاست که در خدمت دین و تعلیم صدها تن از دانش آموختگان علوم دینی توانسته در زمینه خدمت به دین و نشر علوم دینی به عنوان یکی از مراجع قابل اعتماد در بین مردم مسلمان منطقه مطرح باشد و رضایت خداوندی را برای خود به عنوان یک دستاورد بزرگ کسب نماید واین بزرگترین نعمت الهی در حق یک بنده صالح خداوند است.

از همان اوائل جوانی در سطوح بالای تدریس حوزوی ، علمای برجسته زیادی را با دادن اجازه فتوا به جامعه معرفی نموده اند ؛ طوری که بسیاری از علمای سرشناس شهرستان ارومیه و حتی در سطح استان فارغ التحصیل از محضر آن ماموستای بزرگوار می باشند، از جمله شاگردان شهیر ماموستا می توان به استاد مرحوم ملا مصطفی انصاری امام جمعه موانا، اولین فارغ التحصیل حجره استاد بیضاوی –  استاد مرحوم ملا محی الدین حسن زاده دری امام جمعه اسبق بهیک و سرو–  استاد مرحوم ماموستا ملا احمد نهایی امام جمعه جلغران– استاد مرحوم ملا صادق نوری امام جمعه سابق سین آباد – استاد مرحوم ملا عبدالباقی محکمی امام جمعه سابق بچه جیک – استاد ملا نجم الدین عزیزیان امام جمعه فعلی سیلوانا – استاد ملا عبدالرحمن محمدپور امام جمعه سابق سرو و مدرس حوزه – استاد ملا عبدالخالق طاهری راژان–استاد مرحوم ملا هادی رضایی گسیان – استاد ملا خدیر عبداللهیان امام جمعه فعلی طرزیلو– استاد ملا آدم روحانی امام جمعه جوهنی و دهها تن دیگر از علمای برجسته منطقه اشاره نمود.

نه دام نام ببردش ز ره، نه دانه نان

که نیست طایر قدسی اسیر دانه ودام

شخصیت نورانی و متقی و مخلص ماموستا، ایشان را به عنوان یک عالم و یک شخصیت بسیار محبوب در بین همه اقوام و مذاهب موجود در شهرستان ارومیه تبدیل نموده بود، ایشان قبل از امامت جمعه اهل سنت ارومیه در سالهای دور در روستاهایی چون نوشان علیا ، سرو ، جوهنی و روستای بند ارومیه ، امامت مساجد این روستاها را به عهده داشته است. شعار وحدت و یکپارچگی و دعوت به صلح و همزیستی و مراعات تقوای الهی و میانه روی از خصوصیات بارز ایشان بود.

در طول چهار دهه اخیر ایشان با نقش بسیار مثبت خود در سمت امام جمعه اهل سنت ارومیه زمینه تقریب بین مذاهب و اقوام را ایجاد نموده و بدین خاطر توانسته بود اعتماد مسئولین و علماء و همچنین خواص و عوام را نسبت به خود جلب کند. ماموستا ملا عبدالقادر بیضاوی در مقام امام جمعه به تحکیم وحدت و برادری درمیان مردم شریف آذربایجان غربی شناخته شده بود و در این راه برای خدمت به مردم از هیچ تلاشی فروگذار ننموده است. وی نماد تحکیم وحدت بود. وی قریب به بیش از چهار دهه امام جماعت مسجد امام شافعی ارومیه بود.

هر مردشتردار  اویس قرنی  نیست

هرشیشه گلرنگ عقیق یمنی نیست

هرسنگ وگلی گوهر نایاب نگردد

هراحمد ومحمود  رسول مدنی  نیست

مسجد امام شافعی یا مسجد جامع اهل سنت ارومیه اکنون در خیابان شهید محمد منتظری کوچه امام غزالی واقع گشته است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه می رسد که در تاریخ ۰۷/۰۷/۱۳۸۱ و به شماره ۶۲۲۲  درفهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بنا بر روایت در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۲۸۸ هجری شمسی قشون عثمانی ارومیه را تصرف نموده و در امورات شهر مداخله می نمودند، در آن زمان در نزدیکی محله سنی نشین شهر ارومیه مسجد مخروبه ای بنام مسجد سنی ها با مصالح و پوشش چوبی، دیوار به دیوار خانه آخوند ملا عبد الکریم  مومن و روحانی شیعه وجود داشت و اهل سنت ساکن ارومیه از این مسجد استفاده می نمودند. از طرف شهنبدری سر کنسول عثمانی به آخوند مذبور اطلاع می دهند. کنسول گری در صدد احداث مسجدی نو در محل همان مسجد مخروبه می باشد که به دستور شهنبدری خانه فوق ضمیمه مسجد می شود و بعدها مقداری وجهه جهت اخذ رضایت و گرفتن قباله مسجد به آخوند فوق پرداخت می شود و در جای مسجد قبلی و محلی که خریداری شده مسجدی نو و یک مناره کنار آن احداث می گردد. در دوره پهلوی، نام مسجد به پهلوی تغییر می کند.

در سال ۱۳۵۶ به علت کوچک بودن مسجد و عدم پاسخ گویی به نیاز مردم، ساختمان مسجد کلاّ تخریب و فقط مناره تاریخی آن حفظ می شود و در جای مسجد قبلی مسجدی نوساز با مصالح تیر آهن و آجر بنام مسجد امام شافعی  در سه طبقه زیر زمین همکف و طبقه اول احداث می گردد.

شریعت و طریقت 2 Copy scaled - ماموستا عبدالقادر بیضاوی که بود؟

مسجد امام شافعی در ۱۰۶۰ متر مربع زیر بنا ساخته شده است. سازه این مسجد فلزی و از نوع سیستم طاق ضربی و نمای خارجی آن با سنگ تراورتن سفید پوشش یافته است. مسجد دارای گنبد و مناره ی قدیمی در کنار آن و دو مناره ساده فلزی طلائی رنگ به ارتفاع تقریبی نه متراست که در بالای ساختمان موقوفه مسجد در ضلع جنوبی نصب گردیده است. فضای داخلی مسجد بخشهای زیر را در بر می گیرد: شبستان های مردانه و زنانه، فضاهای کفش کن و تقسیم، کتابخانه ،آبدارخانه و فضاهای جانبی. شبستان اصلی در ضلع شمالی دارای نیم طبقه ای به ابعاد ۱۲×۱۶ متر با پنج ستون به ارتفاع ۴۰/۲ متر است . محراب مسجد در ضلع جنوبی شبستان قرار گرفته است.عرض محراب ۵۰/۳ متر و عمق آن ۲۰/۱ متر و ارتفاع آن تا سقف شبستان ۶ متر بوده و دارای ازاره ای به ارتفاع ۲۰/۱ متر از سنگ مرمر سفید با حاشیه سنگ مرمر سیاه است. مناره ثبتی مسجد امام شافعی در گوشه شمال شرقی پلان واقع شده است. این مناره پلانی دایره شکل به قطر ۲/۲ متر دارد که در میانه آن دکل چوبی مدور به قطر ۲۰سانتی متر تعبیه شده و پله های دسترسی مناره دور این محور کار شده اند. ارتفاع مناره از سطح زمین ۲۰ متر می باشد و از آنجا که حجم شبستان نوساز مسجد مناره را احاطه نموده، لذا قسمتی از بدنه مناره داخل حجم مسجد مستقر و از داخل نیز با اندود گچ و خاک پوشیده شده است. تزئینات اثر شامل آجرکاری در سطح مناره با آجر لعابدار می باشد.

از ملک ادب حکمگذاران همه رفتند

شو! بار سفر بند که یاران همه رفتند

آن گرد شتابنده که بر دامن صحراست

گوید چه نشینی که سواران همه رفتند

 

مرحوم ماموستا عبدالقادر بیضاوی  را می توان از زمره مومنانی دانست که گرچه در میان خلق با همه تعلقات ظاهری می زیستند، اما در دل با تعلقات خاطر و آرزوی وصال همچون همه مردان حق، دل به نظربازی و وارستگی از دنیا و دلبستگی به معبودشان داشتند.

 

 

مسجد؛ خاستگاه ادبیات کردی

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!