کد خبر: 2595 |
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵ | ارسال توسط :
836 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

نظرسنجی های ملی ایالات متحده  راهنمای خوبی برای سنجش محبوبیت یک کاندیدا در کل کشور است، اما لزوما روش خوبی برای پیش بینی نتیجه انتخابات نیست.

نظرسنجی های ملی ایالات متحده  راهنمای خوبی برای سنجش محبوبیت یک کاندیدا در کل کشور است، اما لزوما روش خوبی برای پیش بینی نتیجه انتخابات نیست.

چه کسی پیشرو است – ترامپ یا بایدن؟ رأی دهندگان در آمریکا در تاریخ ۳ نوامبر تصمیم خواهند گرفت که آیا دونالد ترامپ چهار سال دیگر در کاخ سفید باقی بماند یا خیر؟ رئیس جمهور جمهوری خواه( دونالد ترامپ) توسط نامزد دموکراتها جو بایدن، به چالش کشیده شده است. جو بایدن بیشتر بعنوان معاون رییس جمهور پیشین امریکا، باراک اوباما شناخته می شود و از دهه ی ۱۹۷۰ در سیاست خارجی ایالات متحده ی امریکا حضور دارد. با نزدیک شدن به روز انتخابات، شرکت های نظرسنجی سعی می کنند با سوال از رای دهندگان که کدام نامزد را ترجیح می دهند، روحیه ملت را بسنجند. در این یادداشت سعی دارم تا به تاثیر نظر سنجی ها در پیروزی نهایی انتخابات، معرفی سیستم انتخاباتی الکترال کالج و تاثیر آن در پیروزی نهایی کاندیداهای ریاست جمهوری در ایالات متحده ی آمریکا و در نهایت به بررسی چگونگی تاثیر ایالات اصلی( Battleground State ) در تعیین رئیس جمهور چهار سال آینده ی ایالات متحده، بپردازم.

بایدن یا ترامپ

نظرسنجی های ملی ایالات متحده  راهنمای خوبی برای سنجش محبوبیت یک کاندیدا در کل کشور است، اما لزوما روش خوبی برای پیش بینی نتیجه انتخابات نیست. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون در نظرسنجی ها شرکت کرد و نزدیک به سه میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ به دست آورد، اما او باز هم شکست خورد – این به این دلیل است که ایالات متحده از یک سیستم کالج انتخاباتی(Electoral College ) استفاده می کند، بنابراین کسب بیشترین رای همیشه شما را برنده انتخابات نمی کند. جدای از این ها، جو بایدن در ابتدای نظرسنجی های ملی از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. او در ماه های اخیر حدود۵۰٪ آرائ خود را حفظ کرده و در مواردی ۱۰ امتیاز پیش افتاده است. اما چه کسی در انتخابات نهایی پیروز خواهد شد؟

درنظر سنجی های سال ۲۰۱۶ این هیلاری کلینتون بود که با اختلاف از دونالد ترامپ پیشی گرفته ولی آنچه را که در نهایت شاهد بودیم سیستم الکترال کالج منجر به پیروزی نهایی دونالد ترامپ گشت که این یک اتفاق نادر در تاریخ سیاسی مدرن امریکا بود. اما آیا او در سال ۲۰۲۰ دوباره پیروز خواهد شد؟ انتخابات ایالات متحده هر چهار سال سه شنبه اول نوامبر اتفاق می افتد و انتخابات امسال در ۳ نوامبر برگزار خواهد شد. آقای ترامپ امیدوار است که بتواند برای بار دوم و چهار سال دیگر در کاخ سفید پیروز شود. رقیب وی نامزد حزب دموکرات جو بایدن است که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ معاون رئیس جمهور باراک اوباما بود.

وجود چالشی دیگر به نام ویروس کرونا به معنای آن است که تعداد بی سابقه ای از افراد امسال شخصاً و حضورا  رای نمی دهند و در عوض با استفاده از آرا پستی Postal Vote) ) تصمیم می گیرند. این می تواند به این معنی باشد که نتیجه ممکن است در شب انتخابات اعلام نشود و ممکن است چندین روز – یا حتی هفته ها – طول بکشد تا اعلام شود. علی رغم هرگونه تأخیر در نتیجه، مرد پیروز در ژانویه ۲۰۲۱ معلوم خواهد شد و یکی از قدرتمندترین پست های جهان را خواهد داشت. اما کدام رأی دهندگان و مهمتر از آن کدام ایالت های آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا رییس جمهور چهار سال آینده ی آمریکا را به کاخ سقید راه خواهند داد، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

چگونه در انتخابات امریکا پیروز خواهید شد؟

در آمریکا بیش از ۲۴۵ میلیون بزرگسال واجد شرایط رای دادن هستند – اما در سیستم انتخاباتی ایالات متحده، تعداد آرایی که برنده می شوید اهمیت کمتری به نسبت آن که شما در کدام ایالت برنده شده اید، دارد( اهمیت ایالات و اخذ رای در ایالات بیشتر از تعداد کل اراست). این به لطف سیستمی به نام کالج انتخاباتی است(Electoral College ) – که در اصل یک برنده در هر ایالت است که همه رقابا را در تمام ایالات می برد. کلمه “کالج” در کالج انتخابی به گروهی از افراد گفته می شود که به عنوان انتخاب کننده شناخته می شوند. به هر ایالت در ایالات متحده تعدادی از رای دهنده ( College) تقریباً براساس تعداد افرادی که در آنجا زندگی می کنند داده شده است. هرچه جمعیت ایالت مربوطه ببیشتر باشد، تعداد بیشتری از انتخاب کنندگانCollege)) به آنجا تعلق دارد.

در بیشتر ایالت ها، کاندیدای ریاست جمهوری که بیشترین آرا را در آن ایالت کسب کند، از حمایت همه انتخاب کنندگان (College ) آن ایالت برخوردار می شود. حتی اگر دو کاندیدا با کمترین اختلاف پیروز شوند. به عنوان مثال، احتمالاً دموکرات ها در کالیفرنیا پیروز شوند. این ایالت دارای جمعیت زیادی است، بنابراین جو بایدن می تواند تمام ۵۵ رای کالج انتخاباتی کالیفرنیا را بدست آورند. در کل ۵۰ ایالت و پایتخت، واشنگتن دی سی، ۵۳۸ رأی وجود دارد. اولین نامزد پیروزی در ایالت های کافی است برای رسیدن به ریاست جمهوری، ۲۷۰ رأی انتخاباتی را بدست آورد همین سیستم بود که هیلاری کلینتون را شکست و ترامپ را به عنوان رئیس جمهور در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد. علی رغم اینکه ۲.۸۷ میلیون نفر در سراسر کشور به خانم کلینتون رأی دادند اما چون آقای ترامپ در ایالت های مهم پیروز شد باعث شد که وی به کاخ سفید راه یابد و تصمیمات چهار سال آینده ی ایالات متحده ی را در دستان خود بگیرد به این معنی که وی ۳۰۴ رای انتخابی به  ۲۲۷ رای انتخابی خانم کلینتون را کسب کرد. به همین دلیل است که مبارزات ریاست جمهوری غالباً برای تلاش در جذب رای ها پیرامون ایالتهای اصلی است.

ایالات اصلی نبرد Battleground States))

بیشتر ایالت های ایالات متحده معمولاً در هر انتخابات به روش یکسانی رای می دهند و معمولا هر ایالتی به نام یکی از احزاب دموکرات یا جمهوری خواه، نام خورده است که بعضی از ایالات چندین سال بصورت ثابت به جمهوری خواهان و بعضی از ایالات به دموکرات ها رای می دهند، اما چند ایالت وجود دارند که هر یک از نامزدها در صورت پیروزی در این ایالات، شانس بیشتری در پیروزی نهایی انتخابات امسال را دارند. اگرچه برخی از ایالتها احتمالاً بیشتر از سایر ایالاتها اهمیت دارند، اما این ایالات پیروز و باخت  انتخابات را معلوم می کنند و به عنوان ایالت های اصلی نبرد ( Battleground State ) شناخته می شوند. به عنوان مثال، حزب جمهوری خواه آمادگی دارد که در تگزاس به پیروزی برسد و در صورت پیروزی این خبر خوبی برای دونالد ترامپ خواهد بود زیرا این ایالت بعد از ایالت کالیفرنیا با ۳۸ رأی الکترال ( Electoral Vote)  در رده دوم بیشترین آرای الکترال در ایالات متحده قرار  دارد. پیروزی جمهوری خواهان در تگزاس احتمالاً زیاد است، اما تضمین شده نیست و اگر آقای ترامپ در آنجا شکست بخورد، برای نتیجه کلی رقابت ریاست جمهوری بسیار چشمگیر خواهد بود. فلوریدا، که دارای ۲۹ رأی انتخاباتی است، به نوعی دیگر دارای اهمیت است و به عنوان یک ایالت نوسان شناخته می شود. اساساً این بدان معناست که فلوریدا در طول انتخابات ریاست جمهوری اغلب از یک حزب به حزب دیگر تغییر مسیر می دهد. در شش انتخابات گذشته، فلوریدا سه بار به حزب دموکرات و سه بار به حزب جمهوری خواه رأی داده است. بنابراین امسال واقعاً می تواند به هر دو جهت پیش برود. ریتو پارساد خبرنگار بی بی سی آمریکای شمالی است که در فلوریدا کار می کند، گفت: “نامزدهای ریاست جمهوری همیشه تلاش زیادی می کنند تا با مردم اینجا صحبت کنند، زیرا آرای آنها واقعاً ارزشمند است”. وی توضیح داد: “ایالت های چرخشی جایی است که انتخابات در آن پیروز و باخت انتخابات ریاست جمهوری را معلوم می کنند و احزاب در این ایالات هدف کار خود را متمرکز می نمایند. به همین دلیل دونالد ترامپ پیش از انتخابات چندین بار به فلوریدا سفر کرده است و حتی یک دموکرات ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک به مبارزات انتخاباتی جو بایدن در اینجا هزینه کرده است.”

ایالت های مهم دیگری که باید به آنها توجه کرد کارولینای شمالی، میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین و آریزونا هستند. همه این موارد می تواند برای نامزدی که می خواهد ژانویه در کاخ سفید حضور یابد، بسیار مهم باشند، اینها ایالاتی هستند که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در برابر هیلاری کلینتون، در آنها به سختی پیروز شد و امسال می تواند به شکل دیگری تغییر مسیر دهند و اینکه ایا دموکراتها یا جمهوری خواهان پیروز شوند، در نوسان باشند. چهار سال پیش دونالد ترامپ در ایالت های نوسان آیووا و اوهایو پیروزی های بزرگی کسب کرد، جایی که فاصله پیروزی وی با رقیب دموکراتش در این ایالات بین ۸ تا ۱۰ درصد بود، اما نظرسنجی های انتخاباتی نشان می دهد که این بار اوضاع بسیار نزدیک تر خواهد شد.  دکتر کلودا هرینگتون، دانشیار علوم سیاسی آمریکایی در دانشگاه دی مونتفورت در لستر است که میگوید اگر چه می توان به نظر سنجی ها اعتماد کرد، اما آنها رای واقعی نیستند. وی گفت: “از یک شخص که نظر سنجی می شود، ممکن است سخنانی را در نظر سنجی بگوید و سپس نظر خود را تغییر دهد یا تصمیم  بگیرد که اصلا رأی ندهد.” “شما می توانید به نظرسنجی ها اعتماد خوبی داشته باشید، اما نظرسنجی ها، آرا نیستند.”

بنابراین آیا ترامپ هنوز می تواند پیروز شود؟

انتخابات ۲۰۱۶ ثابت کرد که اهمیت هر رای در ایالت های در حال نوسان چقدر است.  هنگامی که ترامپ چهار سال پیش در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین پیروز شد، با مجموع ۱۰۷۰۰۰ رای این کار را انجام داد. این فقط ۰.۰۳٪ از کل جمعیت ایالات متحده است. کتر هارینگتون می گوید نتایج در ایالت هایی مانند ویسکانسین امسال نیز می تواند بسیار مهم باشد: وی گفت: “در مورد موضوعات مهم، مانند عدالت نژادی، هر دو نامزد پیام قوی دارند، اما به زبان دیگری صحبت می کنند.” به دنبال اعتراضات [زندگی سیاهها مهم است] ، ترامپ پیام قانون و قانون را داشت، در حالی که بایدن از تغییر رفتار پلیس صحبت کرده است.” در یک رقابت نزدیک، نتیجه ۲۰۲۰ می تواند به جایی برسد که  یک نامزد بایستی یک رأی دهنده نوسان را متقاعد کند تا به دلیل مسائل کلیدی تغییر موضع دهد، یا به کسی که مایل نیست رای دهد و  یکی از نامزدها را انتخاب کند. ترامپ یا بایدن.

نتیجه گیری:

اگر نظرسنجی‌ها درست از آب در آیند، قاعدتا می‌بایست بایدن با آنچنان اختلاف چشمگیری پیروز شود که جای بحث و گفتگو باقی نماند و آقای ترامپ باید به کسب و کار گذشته‌اش باز گردد. اما این نظر سنجی ها آرائ واقعی نیستند و ممکن است تاریخ پیروزی دونالد ترامپ در برابر هیلاری کلینتون دوباره تکرار شود و این کالج انتخاباتی باشد که به یاری ترامپ بشتابد تا بمدت ۴ سال دیگر کلید کاخ سفید را در دستان وی همچنان نگه دارد.

 

نویسنده:  آرام حسن زاد کارشناس ارشد روابط بین الملل

 

 

بایدها و نبایدهای کاندیداها

رابطه کرونا با صلح میان کردها و ترکیه از نگاه ترامپ

️چرایی حمایت از حقوق کردها فارغ از محل جغرافیایی در دکترین جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!