کد خبر: 1786 |
تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰ | ارسال توسط :
285 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

موسیقی نواحی هر منطقه بیانگر فرهنگ، آداب و رسوم آن منطقه است‌. تقریبا تمام اقوام ایرانی دارای موسیقی مخصوص به خود هستند؛ کردستان یکی از مناطقی است که موسیقی غنی، فولکلوریک و پرمخاطب دارد. موسیقی در کردستان شامل ترانه‌ و آهنگ‌هایی است که به زبان کردی خوانده می‌شود و بیانگر تاریخ، فرهنگ، باورها و اعتقادات کردها است.

موسیقی نواحی هر منطقه بیانگر فرهنگ، آداب و رسوم آن منطقه است‌. تقریبا تمام اقوام ایرانی دارای موسیقی مخصوص به خود هستند؛ کردستان یکی از مناطقی است که موسیقی غنی، فولکلوریک و پرمخاطب دارد. موسیقی در کردستان شامل ترانه‌ و آهنگ‌هایی است که به زبان کردی خوانده می‌شود و بیانگر تاریخ، فرهنگ، باورها و اعتقادات کردها است.

پیدایش موسیقی کردی مانند اکثر اقوام و ملل دیگر از افسانه‌های کردی شروع شده و به همین دلیل موسیقی در بین مردم کردستان یک اصل جدا نشدنی و جزئی از زندگی مردم کرد شده است. کردها از موسیقی در بیشتر مراسم‌ها و آیین‌هایشان مانند عزاداری‌ها، سوگواری‌ها، سوارکاری‌ها، شب‌نشینی‌ها و… استفاده می‌کنند. موسیقی در زندگی کردها ریشه‌ای محکم و ناگسستنی دارد‌ که با توجه به پراکندگی و تعدد کردها در سراسر جهان، این موسیقی در غرب آسیا و منطقه‌ی خاورمیانه نیز رواج دارد.

احسان آئین‌فر یکی از پر تلاش‌ترین هنرمندان ارومیه در عرصه موسیقی کردی می‌گوید هنرمند کرد از هر نوع سبک موسیقی که استفاده کند، باید بوی اصالت را به مشام مخاطبانش برساند. آنچه در ادامه می‌خوانید بخشی از گفتگوی خبرنگار ارومیه۲۴ با این هنرمند خوشنام است که تلاش‌هایش برای ترویج موسیقی کردی در ارومیه طی چند سال گذشته و خصوصا تاسیس گروه موسیقی سیتاوک و پس از آن تاسیس آموزشگاهی به همین نام همواره با تمجید هنردوستان همراه بوده است.

 

سازهای اصیل در موسیقی کردی کدامند؟

تنبور، دف و بلور که امروزه با نام‌های بلول و کاوال نیز شناخته می‌شوند بعنوان ساز و آلت موسیقیایی کردی در بین کردها شناخته می‌شوند، اما اصیل ترین ساز همان تنبور است که یکی از کهن‌ترین سازهای شناخته شده جهان است و قدمت آن به حدودسه هزار سال قبل میلاد مسیح برمی‌گردد.

 

در مورد قدمت و اصالت تنبور سند یا منبع معتبری وجود دارد؟

اگر بخواهیم با استناد و سند این مهم را بیان کنیم می‌توان به کتیبه ای در شهر شوش واقع در قبرستان دانیال نبی و هچنین در تپه یونس نبی در نزدیکی شهر موصل که اگر بعد از ویرانی هایی که داعش بر جای گذاشت، باقی مانده باشد اشاره کرد. بر طبق این کتیبه‌ها کاملا مشخص شده که خاستگاه تنبور مزوپوتامیا است. چون تنبورنوازی در جاده ابریشم و در بین ملت های مختلف گسترش یافت که در آن زمان هر ملت و قومیتی بر اساس فرهنگ خود تغییراتی را در آن ایجاد کرد. مانند تنبور سوریه، تنبور عراق و حتی در یونان، اروپا، چین، ایران و ترکیه این ساز مورد استفاده قرار گرفته و نام های جداگانه ای نیز پیدا کرده است، اما آنچه مسلم است همه سازهایی مانند باغلاما، قوپوز، تنبورین و بوزوکی‌ در اصل از خانواده تنبور به حساب می آیند.

 

اگر ملتی بخواهد فرهنگ خود را حفظ کند، قبل از هر چیز باید زبان خود را حفظ کرده و مانع از بین رفتن آن باشد‌. نقش موسیقی در پویایی و زنده نگاه داشتن زبان کردی چیست؟

همان طور که میدانیم زبان کردی به عنوان یک زبان هنری در دنیا شناخته و ثبت شده است. اگر امروز شاهد زبان و ادبیاتی هستیم که نسبت به گذشته و در طول تاریخ سالم و دست نخورده باقی مانده است، بدون شک به دلیل وجود ده‌نگبژهایی بوده که تاریخ ملت خود را سینه به سینه در دل آوازهای خود و در طول قرن‌های متوالی به گوش نسل‌های بعد رسانده‌اند. آنان پیام‌آور و راوی تاریخ از گذشته‌های دور تا کنون بوده‌اند که شامل جنگ‌ها، داستان‌های عاشقانه و حماسی، بلایای طبیعی و … هستند که در واقع باعث به وجود آمدن تاریخ شفاهی کردها شده اند. این سند و مدرک با ارزشی است که نشان می‌دهد موسیقی در تاریخ ملت کرد تا چه حد ارزشمند و در ادبیات کردی تاثیر گذار بوده است.

 امروزه وظیفه هنرمندان فعال در ضمینه موسیقی کردی این است که با حفظ اصالت در موسیقی کردی حتما از موسیقی فولکلوریک که قسمت اعظم موسیقی کردی است، استفاده کنند تا باعث زنده ماندن آوازهای ده‌نگبژهای رنج کشیده‌ای باشند که سالیان سال در این عرصه فعالیت و چه بسا برخی نیز جان خود را در این راه فدا کرده باشند. مهم نیست هنرمندان از چه نوع سبک موسیقی استفاده ‌کنند، بلکه باید در هر سبکب که فعالیت دارد، چه سنتی و چه موسیقی امروزی الکترونیک، پاپ، تلفیقی و هر نوعی که باشد، بوی اصالت را به مشام مخاطبان‌شان برسانند.

 

آیا فعالیت هنرمندان حوزه موسیقی کُردی در ارومیه و شمال استان آذربایجان‌غربی را موثر و کافی می‌دانید؟

در جواب این سوال ابتدا باید مشخص شود ما چه نوع فعالیتی در موسیقی را فعالیت مطلوب می‌دانیم‌ که متاسفانه در انتها به جواب خیر می‌رسیم. اما علت دارد، وقتی که فضا و میدان به جوانی که تازه پا به عرصه موسیقی گذاشته است داده نشود‌ و حمایتی نباشد‌، مسلما این جوان که ممکن است سرشار از استعداد باشد، به بیراهه کشیده شود.

همچنین نبود امکانات کافی و عدم حمایت کافی از جانب خانواده ها باعث شده فعالیت مطلوب در عرصه موسیقی در این مناطق آنطور که باید دیده نشود‌ و این باعث می‌شود که بیشتر هنرمندان به اجرا در مراسمات بسنده کرده و به دنبال کارهای بهتر و با کیفیت تر نباشند‌. معلم اول هر کسی خانواده‌اش است و اگر خانواده‌ها حامی اصلی فرزندان خود باشند، مطمئن باشید در آینده‌ای نه چندان دور این مناطق که عرض کرده اید قطب اصلی و مهم در عرصه موسیقی اصیل کردی خواهند بود‌.

 

چه پیشنهادی برای ادامه روند فعلی و افزایش فعالیت‌های موسیقی کردی در این مناطق در آینده دارید؟

ارومیه و سایر شهرهای شمال استان یکی از خاستگاه‌های اصلی در موسیقی اصیل کردی شاخه کرمانجی یعنی دنگبژی هستند‌ و دنگبژهای بسیاری را به جامعه موسیقی کردی معرفی کرده اند‌. متاسفانه  موسیقی کردی در استان امروزه به سمت و سویی می رود که بویی از اصالت به مشام نمی‌رسد‌. کارهای خوب با تراکم بالا و کیفیت خوب که شامل کارهای استودیویی می‌باشد، انگشت شمار هستند‌. هنرمندانی که در این عرصه فعالیت دارند پتانسیل و انرژی لازم برای معرفی خود به عنوان یک خواننده و یا نوازنده حرفه ای را دارند. هنرمندان و هنر جویان باید موسیقی را به شیوه‌ای درست و آکادمیک ادامه دهند، زیرا آنچه که در علم موسیقی است در هیج علم دیگری نیست‌. ‌این امر نیز نیازمند حمایت خانواده‌ها و فرهنگ سازی کلی است که در جامعه کنونی باید رخ بدهد. همچنین تولید آثار باید به شیوه صحیح و مطلوب (استودیویی) که شامل آهنگسازی و تنظیم درست باشد و اثری را به نام خود ثبت کنند، نه اینکه اثری که قبل پخش شده است را دوباره خوانی کنند که علت اصلی برای پسرفت یک هنرمند می‌تواند به شمار بیاید‌. خوشبختانه چندی است شاهد تغییر در نگرش جامعه به مسئله هنر و موسیقی هستیم که نویدبخش آینده‌ای روشن برای موسیقی کردی در شهر ارومیه و شمال استان است.

 

تشکر از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید.

 

گفتگو از: رسول گله‌بان

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطURMIYE 24 در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!